Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mouse z Elbu-německý ovčák

8. 11. 2008

Německý ovčák

Německý ovčák je plemeno psa pocházející z Německa. Je to nejrozšířenější služební plemeno – používá se k ochraně majetku i k práci policejní, záchranářské, vodí slepce. Kdysi byl německý ovčák zneužit k hlídání zajatců v nacistických táborech

 

Obrazek


Historie

Německý ovčák se používal hlavně jako ovčácký pes. Existuje již po tisíce let, avšak teprve v 19. století začalo být toto plemeno šlechtěno. Na počátku 20. století bylo už toto plemeno v Německu velmi oblíbené a šířilo se do okolních zemí.


Vzhled

Obrazek
Hlava německého ovčáka

Je to silný, poměrně velký, svalnatý pes. Uši vysoko nasazené, vztyčené, zašpičatělé, středně velké. Ocas je dlouhý, hustě porostlý srstí, v klidu svěšený dolů a při vzrušení mírně nahoru stočený.

Kostra německého ovčáka je hodně silná a pevná, svalstvo vyvinuté. Výraz v obličeji je živý, pozorný. Hlava je suchá, přiměřeně široká. Chrup dobře vyvinutý, zdravý, plný počet zubů. Oči středně velké, mandlovité, šikmo položené. Barva očí tmavohnědá. Krk je silný, svalnatý, středně dlouhý. Hrudník hluboký, ne příliš široký. Tlapky kulaté. Často se u nich vyskytuje dysplazie kyčelního kloubu, ochrnutí a problémy s klouby.

Vyskytují se dva typy srsti: krátkosrstý a dlouhosrstý. Rozšířenější je krátkosrstý. Dlouhosrstí jedinci jsou často vyřazováni z dalšího chovu.


Chování

Toto plemeno vyniká při psích sportech (agility, aportování, obrana). Německý ovčák je pes vysoce učenlivý a poslušný, odvážný, nedůvěřivý, věrný, neúplatný, ochotný a neúnavný. V obecném povědomí panuje názor, že jsou němečtí ovčáci agresivní, ale odborná literatura a zkušenosti tvrdí opak. Případná agresivita je způsobena ve většině případů špatnou výchovou. Německý ovčák velmi dobře snáší studené počasí, je vhodný i do města, je snadno cvičitelný a je to dobrý hlídač. Celoročně může být venku, potřebuje dostatek pohybu.

Obrazek


Využití

Německý ovčák se uplatňuje po celém světě v policejních, záchranářských, vojenských i společenských službách. Jako pastevecký pes se však nevyužívá, pro jeho velkou živelnost a tendenci k nadřazenosti. Často napadal domácí zvířata a jeho výchova jako pasteveckého psa byla velmi náročná. Německý ovčák je pes velice energický, aktivní a vytrvalý, proto se uplatňuje spíše jako pracovní partner policistů, horské služby, záchranné služby, vyšetřovatelů hasičů a také jako výborný osobní hlídač.